6 najbardziej niezwykłych zdarzeń, jakie będziemy mogli zaobserować na niebie w 2014 roku

Każdy kolejny rok to szereg interesujących zjawisk i wydarzeń. Taka sytuacja dotyczy również wydarzeń na nieboskłonie. Przyjrzyjmy się zatem sześciu najbardziej ekscytującym wydarzeniom astronomicznym w 2014 roku

Planetoidalne zakrycie Regulusa

Pierwsze z zamieszczonych w naszym zestawieniu zdarzeń nie należy do zbyt często spotykanych.

Jeśli jednak dojdzie już do zakrycia gwiazd przez przelatujące przez przestrzeń kosmiczną planetoidy to najczęściej zakrywane są gwiazdy widoczne z Ziemi jedynie przez naprawdę mocne teleskopy. W 2014 roku znacznie więcej powodów do radości będą mieć astronomowie amatorzy, ponieważ 20 marca planetoida 163 Erigone będzie przelatywać przez obszar naszego układu słonecznego. Podczas swojej podróży przez naszą Galaktykę zasłoni na chwilę Regulusa. Warto podkreślić, że Regulus jest najjaśniejszą gwiazdą wchodzącą w skład konstelacji Lwa. Wspomniane zjawisko chociaż będzie trwało ledwie parę sekund to będzie można je obejrzeć nawet

gołym okiem. Chcąc zobaczyć to rzadkie zjawisko trzeba będzie się jednak udać w rejony północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych oraz Kanady.

Potrójny cień na Jowiszu

Przygotowując się do obejrzenia tego zjawiska astronomicznego warto już dysponować teleskopem. Dzięki temu dostrzeżemy okrągłe plamy na chmurach Jowisza które określa się mianem cieni jego księżyców. W tym roku będziemy świadkami naprawdę rzadkiego zjawiska, ponieważ w jednym czasie będziemy mogli podziwiać aż trzy takie cienie księżyców Galileuszowych. To wyjątkowe zjawisko astronomiczne będzie miało miejsce 3 lipca ok. 20. Wtedy też tuż obok siebie pojawią się cienie księżyców Io, Kalisto oraz Ganimedesa.

Superksiężyc

Już ubiegłym roku dużą atrakcją okazał się tzw. Superksiężyc. Jest to zdarzenie, kiedy w okresie pełni nasz satelita znajduje się przy okazji najbliżej Ziemi. To wydarzenie powoduje, że Księżyc optycznie wydaje się większy niż jest w rzeczywistości. W tym roku Superksiężyc pojawi się w okresie pełni przypadającej na sierpień. Warto zatem zanotować sobie w kalendarzu datę 10 sierpnia godzina 20.09, a perygeum tego zjawiska będzie miało miejsce kilkanaście minut wcześniej, bo o godzinie 19.43. Wtedy Księżyc będzie wschodził nad horyzontem i tym samym wrażenia wizualne będą dodatkowo spotęgowane.

Spotkanie Jowisza i Wenus

Chyba właśnie to zdarzenie astronomiczne należy uznać za najciekawsze z widocznych na terenie naszego kraju w 2014 roku. Zbliżenie się planet, czyli koniunkcja będzie dotyczyć dwóch najjaśniejszych planet tj. Jowisza i Wenus. Tegoroczna koniunkcja będzie miała miejsce nad ranem 18 sierpnia kiedy to obie planety spotkają się w odległości 2/3 średnicy tarczy Księżyca. Z racji tego, że Wenus i Jowisz są najjaśniejszymi obiektami na rozgwieżdżonym niebie to omawiane tutaj zjawisko będzie można obejrzeć nawet gołym okiem.


Zaćmienia Słońca i Księżyca

W tym roku nie zabraknie też jednego z bardziej znanych astronomicznych zjawisk, a mianowicie zaćmień. W 2014 roku możemy spodziewać się po dwa zaćmienia Słońca (obrączkowe i częściowe) i Księżyca (oba ogólne). Tak się jednak pechowo złożyło, że żadne z opisanych tutaj zjawisk nie będzie widoczne z obszaru naszego kraju. Będą one za to doskonale widoczne dla sympatyków astronomii przebywających na obszarze obu Ameryk, Australii oraz Antarktydy.

Zakrycie planet przez Księżyc

Trwający obecnie rok obfituje w naprawdę sporą ilość zakryć planet przez Księżyc. Jest to szczególnej uwagi zjawisko, bo przecież samo w sobie nie jest ono zbyt częste. Tak się składa, że rodzimi amatorzy astronomii będą mieli utrudnioną obserwację tych zjawisk, ponieważ żadne mających mieć miejsce zakryć nie będzie widoczne z obszarów Polski. Więcej szczęścia będą miały osoby przebywające na terenie Australii, Nowej Zelandii, Argentyny oraz środkowej Afryki, bo właśnie tam kilkukrotnie będzie można obserwować zakrycie Saturna. Warto dodać, że w trakcie jednego z tych zakryć dojdzie również do zniknięcia planety karłowata Ceres oraz planetoidy Westa. Kolejną planetą którą obejmie to zjawisko jest Mars, a zniknie on za Księżycem w lipcu.

Najbardziej widoczne to będzie na obszarze Ameryki Południowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Obserwacje astronomiczne i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „6 najbardziej niezwykłych zdarzeń, jakie będziemy mogli zaobserować na niebie w 2014 roku

  1. ~April pisze:

    Ocoh, szkoda że zaćmienia nie będzie u nas widać . . . Za to Księżyc mega! Teraz poluję na Jowisza i Wenus 18 sierpnia. Dzięki za informacje!

  2. astro pisze:

    Cieszę się, że mój artykuł okazał się dla kogoś przydatny :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>