Astrofotografia – z czym to się je?

Fotografowanie gwiazd w nocy może być trudną, ale niezwykle satysfakcjonującą dyscypliną w fotografii. Wszyscy widzieliśmy fantastyczne zdjęcia smugi gwiazd na niebie lub mlecznej drogi w całej okazałości i dziwiliśmy się temu pięknu jakie wykazuje niebo nocą. Zdjęcia wykonane za pomocą astrofotografii można mieszać z różnego rodzaju myślami i pomysłami, zastanawiając się, co przypominają nam gwiazdy, gwiazdozbiory czy galaktyki. Dlatego coraz więcej fotografów chce wykonywać takie fantastyczne zdjęcia! Cóż, są dobre i złe wieści dla tych, którzy chcą ich naśladować. Złą wiadomością jest to, że tak naprawdę trzeba mieć dostęp do lustrzanek, dobrego statywu i obiektywu. Potrzebne będzie również rozwinięcie intuicyjnego poczucia, jak korzystać z ustawień aparatu i po prostu gdzie zwrócić aparat na nocnym niebie. Dobrą wiadomością jest to, że naprawdę nie możesz dowolnie ustawiać parametry aparatu. Masz pełną kontrolę i możliwość manipulowania. Ponadto z wielu poradników można wyraźnie dowiedzieć się, jak i kiedy korzystać z aparatu, aby najlepiej wykorzystać możliwości astrofotografii.

Idealnym pomysłem, będziesz wydostanie się z miasta i pojechanie na wieś lub na pustkowie, aby uniknąć zanieczyszczenia świetlnego. Blask światła pochodzącego z miasta mają tendencję do maskowania prawdziwego piękna na nocnym niebie. Jednak jestem pewien, że każdy, kto spędził czas na obszarach wiejskich będzie w stanie tego doświadczyć. Obszary nadmorskie oferują lepszą widoczność.

Poza ustawieniami aparatu, jeżeli chcesz otrzymać dobre zdjęcia Drogi Mlecznej, musisz również wiedzieć, gdzie w niebiosach możesz ją znaleźć. Koniecznym jest znalezienie tego dokładnego punktu. Jednak to nie jest igła w stogu siana i nie trzeba być ekspertem, astronomem, aby być w stanie to zrozumieć. Interpretacja znaków na niebie jest kwestia zrozumienia ich sezonowego występowania, co dyktuje, gdzie odległe gwiazdy pojawiają się na nocnym niebie. Jeśli naprawdę sam nie chcesz dowiedzieć się więcej po położeniu gwiazdy i nie chcesz studiować tej wspaniałej nauki, to nie ma żadnego problemu, gdyż zawsze można pobrać oprogramowanie Stellarium, który daje wyobrażenie o tym, gdzie zwrócić się z obiektywu na nocnym niebie. To daje wyobrażenie o tym, gdzie należy kierować aparat w danej porze roku. Na przykład, jeśli mieszkasz na półkuli północnej, należy skierować aparat wysoko w nocne niebo w zimie i na południe w lecie, gdzie można zobaczyć Oriona, itd. i szerszy pas Drogi Mlecznej. Wiosną, Droga Mleczna jest prawdopodobnie ulokowana bardziej na zachodnim obrzeżu nocnego nieba. Jesienią, najprawdopodobniej zobaczysz Drogę Mleczną wysoko nad zachodnim horyzontem.

Potrzebny jest aparat DSLR, gdyż te aparaty wydają się znacznie bardziej skuteczne w warunkach słabego oświetlenia, zbierając wszystkie rodzaje danych, które możemy ledwo zobaczyć gołym okiem. Przysłona obiektywu ma fundamentalne znaczenie. Szeroko otwarte na obiektyw (f/1.4 lub f/2.8) pozwoli zebrać aparatowi więcej światła, jednak to nastąpi kosztem ostrości w kierunku krawędzi obrazów. Przysłona f/2.8 może dać Ci akceptowalne wyniki, ale tak naprawdę potrzebujesz obiektywu najwyższej jakości, aby skutecznie zająć się astrofotografią. Uważaj, aby nie pójść zbyt daleko z parametrami obiektywu, czyli f/11 lub powyżej. Jednakże przy f/4 możliwe, że da Ci efekt rozmycia.

Sprzęt do astrofotografii można nabyć m.in tutaj: www.astrozakupy.pl.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Obserwacje astronomiczne i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>