Historia teleskopów astronomicznych

Historia teleskopów to fascynująca, wielogodzinna lektura, która postaramy się przedstawić Galileo Galilei - portret
w telegraficznym skrócie. W ciągu całego okresu istnienia Ziemi, żyło tylko kilku wybitnych mężczyzn, którzy dokonali dużego wkładu do astronomii. Jednym z nich był Galileo Galilei jego prowadzone przez niego prace nad teleskopem.

Kiedy korzystamy z dzisiejszych teleskopów, najczęściej mamy do czynienia z tymi, których budowa i zasada działanie nadal opiera się na teleskopie Galileusza lub teleskopie Newtona. Galileusz – Galileo Galilei – był włoskim fizykiem i astronom. Urodził się w Pizie 15 lutego 1564 i żył 78 lat. Zmarł w roku 1642. W tym czasie dokonał tak wielkiego postępu w astronomii, że w dalszym ciągu nazwą Galileo określamy przełomowe wydarzenia w świecie nauki. Dokonania Galileusza nie tylko obejmowały astronomię. Jednym z jego dokonań stało się wynalezienie termoskopu. Jednak tym co wyniosło Galileusza na wyżyny naukowego świata, jest skonstruowanie pierwszego teleskopu, służącego obserwacji księżyca, Słońca, gwiazd i pozostałych planet naszego układu.

Galileusza większość życia i energii poświęcił matematyce. Pozwoliło mu to zostać profesorem matematyki na uniwersytecie w Pizie – w 1589 roku. To co sprawiło, że Galileusz zmienił swoje zainteresowania z matematyki i fizyki na astronomię, było wynalezienie w Holandii w 1609 roku teleskopu.

Od tej pory Galileusz skupił się wyłącznie na budowaniu własnego teleskopu. Wszystkie postępy w swoich pracach opublikował w wydawnictwie „Sidereus Nuncius” w 1610 roku. Książka okazała się sensacją w całej Europie i to ona sprawiła że Galileusz i jego teleskop stali się znani na całym świecie. Pomimo tego, prace i osiągnięcia dokonane przez Galileo Galilei nie zawsze spotykały się z entuzjazmem. W tym czasie dominowała jedna idea, wspierana m.in. przez Kościół, mówiąca o tym że to wszechświat obraca się wokół Ziemi!

W 1632 roku została wydana książka Dialog, autorstwa Galileusza. W książce przedstawił dowody zebrane przy pomocy teleskopu, które jasno i dobitnie stwierdzały, że teza Kościoła jest błędna. Śmiałość i odwaga Galileusza została ukarana skazaniem go na dożywocie. Wyrok ten zamieniono na areszt domowy mający trwać do końca życia .
Galileusz był wielkim wynalazcą, który dał światu niektóre z największych wynalazków. W teleskopie Galileusza światło przechodzi przez rurkę, wychodząc obiektywem wypukłym. Dzięki wykorzystaniu wklęsłej soczewki światło skupia się jeszcze bardziej, dając obraz w dużym i wyraźnym powiększeniu. Galileo Galilei stworzył wynalazek, dzięki któremu po raz pierwszy zobaczono planetę która ma pierścień – Saturn. W ciągu 2 lat od wynalezienia teleskopu Galileusza, dał on dość dokładne informacje na temat orbit 4 satelitów Jowisza. Teleskop Galileusza dał nam również bardzo ważne informacje na temat plam na Słońcu.

William Herschel portretJednakże nieuzasadnionym byłoby przypisywanie wszelkich zasług dotyczących powstania teleskopu Galileuszowi. Inną osobą, która także odegrała ważną rolę w tworzeniu teleskopu jest William Herschel (uważany również za odkrywce promieniowania podczerwonego).

Urodził się w Hanowerze w Niemczech, a następnie w roku 1757 osiedlił się w Anglii. To właśnie tam zainteresował się astronomią, a w roku 1776 zwrócił uwagę na teleskopy. Konstruował je w całości ręcznie, najpierw jako amator. Swoją technikę rozwinął ćwicząc na wielkiej liczbie teleskopów Newtona. Dzięki temu nauczył się wykorzystywać w teleskopach system luster i soczewek znacznie lepiej, niż którykolwiek z jego poprzedników.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Teleskopy - Sprzęt astronomiczny i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Historia teleskopów astronomicznych

  1. ~marecki pisze:

    Dzięki za ciekawy artykuł. Kilku rzeczy nie wiedziałem, także się nauczyłem ;)

  2. ~tak pisze:

    Warto też dodać, że William Hershel odkrył także podczerwień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>