Księżyc i jego obserwacja

Wielu amatorskich obserwatorów wybiera pełną fazę księżyca jako najlepszy czas do obserwacji. Jednak podczas tej fazy, promienie słoneczne uderzają o powierzchnię Księżyca pod takim kątem, który sprawia, że pozostaje niewiele do zobaczenia. Zaleca się, aby obserwować księżyc podczas pierwszej kwadry. Ostatnia kwadra, to również odpowiedni czas na obserwacje, jednak zobaczymy więcej szczegółów na powierzchni Księżyca.

Zalecane przyrządy do obserwacji Księżyca

Teleskop
Przy użyciu teleskopu masz wiele opcji obserwacji. Nawet jeśli używasz małego teleskopu dla amatorów, będziesz mógł zobaczyć dużo więcej niż jest widoczne gołym okiem lub przy użyciu lornetki. Przy zastosowaniu już średniego lub małego teleskopu, przy dobrych warunkach atmosferycznych i dobrej znajomości wykorzystania teleskopu za każdy razem uda się zobaczyć coraz mniejsze szczegóły na powierzchni Księżyca. Można również korzystać z niektórych filtrów, aby wydobyć kontrast pewnych cech powierzchniowych.

Lornetka
Lornetka jest bardzo popularny przyrządem wśród obserwatorów amatorów. Mają one przewagę nad teleskopem ze względu na większe pole widzenia. Jeśli po prostu chcesz zobaczyć kilka szczegółów na powierzchni, to możesz to uzyskać wykorzystując wyłącznie lornetkę. Lornetki są przenośne i bardzo proste w użyciu. Ich wadą jest to, że nie można uzyskać stabilizacji obrazu, chyba że będziemy użyć statywu lub kupimy niedawno wprowadzone zaawansowane technologicznie lornetki z możliwością stabilizacji obrazu (może to być kosztowne, więc dlaczego nie kupić od razu teleskopu?).

Gołe oko
Jest to najczęściej stosowana metoda obserwacji Księżyca zwłaszcza jeśli jesteś osobą romantyczną, poetą, pisarzem, itp. Obserwowanie Księżyca w ten sposób może być naprawdę przyjemne, a nie wykorzystanie instrumentów opisanych powyżej. Używając tylko swoich oczu można zobaczyć księżycową Marię, słynnego – człowieka z księżyca – jak również bazaltowe równiny i inne figury widziane przez wielu podczas obserwacji Księżyca. Optymalne warunki oglądania, mogą pozwolić zaobserwować jasny region wokół Kopernika, region Plinius, Sinus Medii i zacienione otoczenie Sacrobosco.

Strony internetowe i oprogramowanie

Ta metoda jest zalecana dla miłośników internetowych form obserwacji ciał niebieskich. To nie jest tak magiczny sposób, jak inne metody, ale nadal można obserwować Księżyc i to się liczy. Istnieje oprogramowanie, które pozwala pobierać obrazy z satelity i pokazać je w czasie rzeczywistym na naszych komputerach. Inne oprogramowanie może pokazywać obecne fazy księżyca i wszelkiego rodzaju inne informacje. Można także znaleźć strony internetowe, które oferują te same usługi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii O Astronomii, Obserwacje astronomiczne, Teleskopy - Sprzęt astronomiczny i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>