Luneta astronomiczna – w jakim celu się ją stosuje?

Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowego omówienia części lunety, warto wykazać różnice pomiędzy teleskopem, a lunetą. Luneta stanowi jeden z rodzajów teleskopów. Luneta to innymi słowy teleskop soczewkowy lub refraktor. Lunety są mniejsze od typowych teleskopów i można je trzymać w ręce, natomiast większe teleskopy umieszczone są na statywie. Teleskopy mają również większe powiększenie od lunet, dlatego chętniej wykorzystuje się je do obserwacji astronomicznych.

Wybór lunety

Jeśli chodzi o wybór lunety astronomicznej, należy najpierw rozważyć swoje wymagania. Musisz dowiedzieć się, dlaczego chcesz mieć taką lunetę. Innymi słowy, musisz znać swoje potrzeby posiadania takiego urządzenia do obserwacji ciał niebieskich. Dlatego też zaleca się przejście przez wszystkie głęboko widoczne, jak i  ukryte aspekty tego urządzenia astronomicznego. W tym artykule postaram się wyjaśnić kilka wskazówek i pomysłów na to, jak wybrać odpowiednie lunety astronomiczne dla swoich potrzeb.

Istnieją głównie dwa parametry, które powinny zostać przez ciebie zweryfikowane, gdy chcesz zakupić to urządzenie, jest to przysłona i ogniskowa. W przypadku tego urządzenia do obserwacji nieba przysłona oznacza średnicę zwierciadła lub obiektywu, a ogniskowa oznacza odległość od danego lustra lub soczewki obiektywu do punktu. Tak więc, za sprawą kilku prostych obliczeń będzie można dowiedzieć się, jaka luneta astronomiczna odpowiednia dla Twoich potrzeb.

Co to jest przesłona refraktora (lunety)?

Przesłonę lunety można opisać jako fizyczną lub optyczną wielkości konkretnej lunety. Oznacza to, że im większa wartość przysłony, tym większa jest zdolność skupiająca światło szczególnie w przypadku lunety. Weźmy na przykład sugerowaną przesłonę dla pierwszej lunety na nasze potrzeby, która będzie wynosić minimum 100 mm, zwłaszcza dla urządzenia załamującego lub od około 150 mm dla urządzenia odbijającego czy teleskopu. Jeśli będziesz w stanie przeanalizować te dane, będziesz znać znaczenie przesłony.

To prawda naukowa, że nasze oko może osiągnąć przesłonę o średnicy wynoszącej około 8 mm, zwłaszcza gdy jest całkowicie dostosowany do ciemności, co jest po prostu odpowiednikiem powierzchni około 50 mm kwadratowych. To jest główny powód dla którego teleskop soczewkowy normalnie ma otwór o średnicy około 100 mm, a więc obejmuje obszar o 7850mm2. Oznacza to, że teleskop soczewkowy o przesłonie 100 mm pozwala na przechwytywanie 7850/50 = 157 x światło. Jest to dostępne w okularze konkretnego teleskopu. W związku z tym, jeśli spojrzymy przez konkretny teleskopu soczewkowy, to będziemy mogli zobaczyć obiekty o 157 razy większe niż ich wielkość rzeczywista.

Jeśli zastosujemy te same obliczenia, można zauważyć, że luneta astronomiczna o przysłonie 150mm może pomóc, aby zobaczyć obiekty, które będzie 353 razy większe, niż można to zaobserwować gołym okiem. W sumie, jeśli chcesz korzystać z maksymalnych korzyści z danego teleskopu astronomicznego, należy wybrać maksymalny rozmiar przesłony. To z pewnością pomoże Ci osiągnięcia żądany efekt.

Co to jest powiększenie i ogniskowa?

Teraz , spójrzmy na to, czym jest powiększenie i ogniskowa? Długość ogniskowej oznacza długości fizyczną konkretnej lunety astronomicznej do obserwacji nieba lub może ona stanowić jej układ optyczny. Oznacza to, że małych rozmiarów ogniskowa może zapewnić widok na szerokim polu widzenia, takim jak nocne niebo. Z drugiej strony długa ogniskowa może zaoferować bardzo wąskie pole widzenia, ale obiektów obserwowanych o rozmiarach stosunkowo większy niż oryginał gołym okiem.

Teraz przychodzimy do powiększenia danej lunety astronomicznej. Właściwie jest to połączenie okularu lunety, samej lunety i ogniskowej. Nie trzeba przypominać, że lunetą o określonego ogniskowej może zaoferować obraz o określonej wielkości, która może być ustalona i nie będzie się zmieniać. Ponadto, okular służy podobnie jak w mikroskopie do tego, aby wyświetlić żądane obrazy. Oznacza to, że jeśli zmienisz okular, powiększenie danego teleskopu astronomicznego czy lunety zostanie również zmienione.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Obserwacje astronomiczne i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>