Najbardziej niezwykłe zdarzenia, które czekają nas na niebie w 2016 roku

Każdego roku bombardowani jesteśmy wieloma różnymi zjawiskami atmosferycznymi na niebie. Jednak zaledwie kilka z nich jest naprawdę wartych uwagi. Mogą one być tak rzadkie, iż tylko raz dane pokolenie ma możliwość ich doświadczyć, lub też tak specyficzne, że mają wpływ na życie na ziemi, a nawet na nasze istnienie. W 2016 roku czeka nas również kilka fantastycznych zjawisk tego typu.

Całkowite zaćmienie słońca

W 2016 roku, dokładnie 9 marca, będzie można zaobserwować całkowite zaćmienie słońca. Aby to zrobić koniecznie trzeba wybrać się do Indonezji lub na którąś z wysp znajdujących się na środkowym Pacyfiku. Tam też księżyc znajdzie się w idealnej linii ze słońcem i przez kilkadziesiąt minut będzie można obserwować wyłącznie niewielką koronę słoneczną.

zacmienie-slonca

Półcieniowe zaćmienie księżyca.

Zjawisko to będzie widoczne z kuli ziemskiej w roku 2016 aż trzykrotnie. Pierwszy raz będzie to miało miejsce 23 marca, wówczas niewielki prześwitujący cień zasłoni księżyc. Czy zjawisko będzie dobrze widoczne? Trudno powiedzieć, wiele zależeć będzie od pogody, pewne jest natomiast, że będzie można je zaobserwować przy dobrej pogodzie z półkuli północnej. Zjawisko to będzie można obserwować również 18 sierpnia i 16 września.

zacmienie-ksiezyca

9 maja 2016 roku nastąpi przejście Merkurego przed tarczą słońca.

Oznacza to, że Merkury zasłoni słońce. W Polsce zjawisko to będzie widoczne częściowo. Jest ono uważane za jedno z najważniejszych zjawisk astronomicznych w roku 2016. Merkury znajdzie się wówczas w linii ze słońcem.

merkury-przed-sloncem

1 września nastąpi obrączkowe zaćmienie słońca.

Widoczne jednak będzie jedynie w Afryce środkowej, a także na niektórych wyspach Oceanu Indyjskiego. Wówczas słońce zostanie częściowo przysłonięte przez księżyc, jednak nie zostanie całkowicie przez niego zasłonięte, co będzie skutkowało widoczną obręczą słońca.

Obraczkowe_zacmienie_5771357

Najciekawszym z pewnością zjawiskiem będzie powrót w okolice naszej planety obiektu 1991 VG.

Naukowcy od wielu lat starają się sprawdzić, czym ten obiekt jest. Jedni twierdzą, iż jest to naturalny asteroida, inni natomiast uważają, iż jest to twór stworzony przez człowieka. Jeszcze inni, że jest to ciało obce. Pewne jest jedno, obiekt zbliżał się już do kuli ziemskiej wielokrotnie, a w roku 2016 zbliży się blisko po raz kolejny.

uf15717_1135822899_objekt1991vg

Ten wpis został opublikowany w kategorii Obserwacje astronomiczne i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>