Podglądanie nieba – lornetką czy teleskopem?

teleskop astronomiczny

Większość ludzi postrzega astronomię przez pryzmat teleskopu. Jest to błędne założenie, gdyż teleskop to nie jedyne urządzenie, którego można używać do oglądania ciemnego nieba z jasnymi punktami – gwiazdami. W rzeczywistości lornetki to wymarzony sprzęt optyczny, nadający się do wymienionego wcześniej celu.

Nie mówi się o tym wiele, więc mało kto o tym wie, ale lornetki mają znacznie więcej zalet niż teleskopy. Z pewnością są dobrym wyborem do rozważenia przez osobę, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z astronomią.

Lornetki są lepsze od teleskopów, ponieważ:

  1. Lornetki są łatwe do przenoszenia.lornetka-astronomiczna

Lornetki są znacznie bardziej mobilne niż duże i ciężkie teleskopy. Każdy, kto kiedykolwiek używał teleskopu może powiedzieć, jak wiele wysiłku wymaga jego transportowanie, montaż i demontaż. Uzyskanie najlepszych wyników w astronomii, wymaga zazwyczaj obserwowania nieba z dala od światła sztucznego – lamp ulicznych, neonów, reflektorów samochodowych. Wyruszenie z lornetką na odległe zbocze góry jest znacznie łatwiejsze, niż taka sama podróż z teleskopem.

  1. Lornetki są dostępne w niższych cenach.

Lornetki są bardziej opłacalne finansowo w porównaniu do teleskopów. Średnio przyzwoita lornetka dla astronomia może kosztować w okolicach 1000 złotych. Teleskopy dobrej jakości wymagają wydatku rzędu około 2000 złotych wzwyż, przy czym jakość obrazu obu urządzeń jest na zbliżonym poziomie. Zakup lornetki jest również łatwiejszy z psychologicznego punktu widzenia – lornetka ma niższą cenę, więc szybciej zaakceptujemy taki wydatek. Może być również używana do oglądania krajobrazów i podglądania zwierząt.

  1. Lornetki są uniwersalne.

Dużą zaletą lornetek jest fakt, że można ich używać nie tylko w astronomii. Mogą być wykorzystywane do oglądania terenu, a także mają wiele innych zastosowań. Wprawdzie teleskopy także mogą być wykorzystywane do innych form oglądania niż astronomia, ale ze względu na sposób w jaki są wykonane, korzystanie z nich może być nieco uciążliwe. Teleskopy nie są łatwe do regulacji i manewrowania, zwłaszcza jeśli oglądamy przez nie szybko poruszające się obiekty: statki na morzu, samoloty w powietrzu, biegnącą zwierzynę. Wielu użytkowników uważa, że teleskopy są po prostu zbyt trudne w obsłudze innej niż do celów astronomicznych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Teleskopy - Sprzęt astronomiczny i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>