Słońce – nasza życiodajna gwiazda

Zdjęcie SłońcaBardzo duży wkład w badaniach nad Słońcem miał nasz rodak – Mikołaj Kopernik, który przeciwstawił się wszystkim innym naukowcom i udowodnił, że to ziemia krąży wokół słońca, natomiast nasza galaktyka jest heliocentryczna. To odkrycie pokazało, jak ważną gwiazdą dla naszego życia jest Słońce. Zresztą do dnia dzisiejszego słońce odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu.

Słońce jest kulą o średnicy prawie półtora miliona kilometrów. Porównać średnicę słońca ze średnicą ziemi jest stosunkowo łatwo. Średnica ziemi to zaledwie jakieś czterdzieści dwa tysiące kilometrów. Przemiany zachodzące na słońcu są olbrzymie. Każdego roku zaobserwować można na tej wielkiej gwieździe różne zjawiska astronomiczne i  chemiczne. Olbrzymia temperatura, ponad szesnastu milionów Kelwinów we wnętrzu słońca, sprawia że gwiazda ta jest wyjątkowo aktywna. Słonce to przecież olbrzymia, obracająca się kula, która zbudowana jest praktycznie w całości z gazów.

Skupiając się jednak na tym, jakie zjawiska zachodzą na Słońcu, zacząć trzeba od zrozumienia pojęcia energii, dzięki której żyjemy. Energia ta jest efektem pracy słońca i promieni słonecznych. Każdy żywy organizm jej potrzebuje, dzięki słońcu jesteśmy w stanie się rozwijać, rosnąć, ewoluować. Człowiek, do stworzenia energii wykorzystuje paliwa kopalne. Powstają one z niczego innego jak właśnie ze zgromadzonej energii słonecznej we wnętrzu. Zatem najpoważniejszym procesem zachodzącym na słońcu jest właśnie proces polegający na wytwarzaniu energii. Energia ta powstaje w jądrze, które ma masę zasadniczo około dwudziestu pięciu procent całości masy Słończa. Zachodzą tam reakcje termojądrowe, na skalę, która jest na ziemi na całe szczęście nie do osiągnięcia. Reakcje te są podobne do tych, które osiąga się w elektrowniach atomowych, jednak ich skala jest kilkadziesiąt tysięcy razy większa. Jak to się staje, że energia zostaje przetransportowana do naszego świata? Odpowiedź wbrew pozorom jest prosta, promieniowanie, oraz konwekcja, są odpowiedzialne za wysłanie energii w przestrzeń planetarną. Promieniowanie widzimy gołym okiem, dociera ono do nas przez przestrzeń. Aby taka reakcja termojądrowa, która zachodzi na słońcu mogła wytworzyć jednak energię, która dostanie się do ziemi, muszą zajść pewne, specyficzne warunki. Jednym z nich jest temperatura oraz ciśnienie, które sięgnąć musi ponad trzystu miliardów atmosfer. W ciągu każdej sekundy, słońce wypromieniowuje miliony dżuli energii. Odbywa się to na całej powierzchni słońca i sprawia, że na ziemi może istnieć życie.

Aktywność słoneczna jest obserwowana każdego dnia bezpośrednio z obserwatoriów kosmicznych. To pozwala obserwować zmiany zachodzące na słońcu. Zmienia się tam niemalże wszystko, rozpoczynając od temperatury, a kończąc chociażby na aktywności rozbłyskowej i emisji chromosfery. Na słońcu powstają plamy, natomiast nasza najważniejsza gwiazda cały czas zaskakuje badaczy i naukowców. Od setek lat jest to jeden z najważniejszych elementów astronomicznych poddawanych obserwacji. Słońce jest życiodajne, może być jednak również przyczyną zguby całej ludzkości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Obserwacje astronomiczne i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Słońce – nasza życiodajna gwiazda

  1. ~mikredo pisze:

    Dzięki za interesujący wpis. Chciałbym jednak zapytać skąd bierzesz takie świetne grafiki do wpisów. Pozdrawiam

  2. astro pisze:

    Dzięki za dobre słowo. Co do grafik to wyszukuje je na stronie www .sxc.hu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>