Współczesne teleskopy

 Teleskopy są nam znane i towarzyszą nam od setek lat. Powstanie pierwszego teleskopu jest często kojarzone z Galileuszem, choć wielki wpływ na ich dzisiejszy kształt wywarły takie osoby jak Hans Lippershey, Zacharias Janssen i Jacob Metius – to im przypisuje się stworzenie modelu teleskopu, który jest najczęściej wykorzystywany w dzisiejszym świecie.

 Teleskop soczewkowy

Oryginalna konstrukcja teleskopu jest znana jako teleskop optyczny z elementami teleskop soczewkowysoczewkowymi. Często nazywany lunetą lub refraktorem. Urządzenie składa się z pojedynczej rury, przez które światło przechodzi w linii prostej aż do okularu. Te rodzaje teleskopów znajdują dziś szerokie zastosowanie, ale nie są pozbawione pewnych ograniczeń, które nie są do pomyślenia w nowoczesnej astronomii. Teleskop refraktor jest wytrzymałą konstrukcją, idealnie sprawdzającą się podczas oglądania księżyca lub układów planetarnych. Znakomicie się sprawdza w lekko zanieczyszczonych obszarach miejskich, gdzie w powietrzu znajduje się zawiesina z niewielkich cząstek stałych – smog. Urządzenie nie będzie jednakże dobre do tego, aby stosować go do zaglądania w głąb kosmosu.

Do tego rodzaju obserwacji konieczne jest posiadanie dużego teleskopu, wyposażonego w soczewki większej mocy. Niestety produkcja tego rodzaju soczewek jest bardzo droga, dlatego urządzenia są zazwyczaj poza zasięgiem amatorów. Potężne, wysokiej jakości teleskopy soczewkowe są używane w obserwatoriach oraz instytutach naukowych, gdzie służą permanentnym obserwacjom kosmosu, wykorzystywanym do celów naukowych.

  Teleskop zwierciadlany

Innym rodzajem teleskopu jest teleskop zwierciadlany / załamujący. W konstrukcji tej największą rolę odgrywa skomplikowany układ zwierciadeł, przenoszących obraz od soczewki aż do okularu. Zdjęcia oglądana przez teleskopy załamujące podlegają niestety aberracji koloru wokół krawędzi oglądanego obiektu. Problem ten zostały rozwiązany w 1733 przez Isaaca Newtona, który zbudował pierwszy reflektor odzwierciedlający do teleskopu. Dzisiaj te urządzenia są znane jako teleskop Newtona lub teleskop Dobsonian. Teleskopy tego typu wykorzystuje lustra do odbijania światła na do otworu bocznego okularu.

Inwestując w nowoczesne reflektory w teleskopach zwierciadlanych, już na starcie mamy zagwarantowany większy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki. Dlaczego? Ponieważ lustra są znacznie tańsze w produkcji, co oznacza, że mogą być produkowane w większych rozmiarach. A im większy rozmiar teleskopu, tym większy jego zasięg i możliwości podglądania nieba. Urządzenia te znakomicie nadają się do oglądania głębokiej przestrzeni. Niestety, aby wszystko nie było zbyt piękne, reflektory nie są wolne od wad. Największe zastrzeżenia można mieć do tych urządzeń pod kątem trwałości i łatwości obsługi. Teleskop zwierciadlany nie jest tak trwały jak jego odpowiedniki refraktor i wymagają znaczniej większego zakresu obsługi. Oprócz tego lustra po wielu latach użytkowania wymagają przeprowadzenia gruntownych zabiegów konserwujących.

Teleskop hybrydowy

Zupełnie nowym urządzeniem na rynku teleskopów jest hybrydowa konstrukcja wykorzystująca układ soczewek i luster. Te nowoczesne teleskopy powstały w oparciu o projekt, który został opracowany przez Bernharda Schmidta i mają wszystkie pozytywne cechy zarówno refraktora i teleskopów reflektorowych. Projekt ten jest używany w wielu zadaniach: od małych amatorskich wersji podwórkowych, aż do profesjonalnych modeli adresowanych do obserwatorium. Jedyną wadą tego rodzaju teleskopów jest to, że są znacznie bardziej kosztowne niż pozostałe dwa rodzaje urządzeń – soczewkowy i zwierciadlany.

Konstrukcja teleskopów uległa niezwykłej metamorfozie od czasu wynalezienia pierwszego urządzenia do obserwowania gwiazd. Zmiany zaszły zarówno w ich projektowaniu, jak i samej technologii produkcji. Dziś wiele nowoczesnych teleskopów jest w pełni skomputeryzowana, a obraz zostaje wyświetlany na ekranie komputera. Elektroniczny interfejs sterowania pozwala użytkownikowi przenieść i zapisać współrzędne w pamięci komputera, dzięki czemu w przyszłości można do nich łatwo i szybko wrócić. Sterowane komputerowo teleskopy wersje pozwalają także na fotografowanie i nagrywanie nocnego nieba w wysokiej rozdzielczości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Obserwacje astronomiczne, Teleskopy - Sprzęt astronomiczny i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Współczesne teleskopy

  1. ~anka pisze:

    Ogólnie ok – ciekawy artykuł, choć jakbym się miała czepiać to brakuje zdjęcia/grafiki dla teleskopu hybrydowego ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>